Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Gå direkt till huvudinnehållet

Kontaktuppgifter Produkt

Produktteamets uppgift är att, utifrån vårdgivarnas behov, arbeta
med upphandling av hjälpmedelssortimentet  för Västra Götaland.
Upphandlingar görs enligt kriterier och riktlinjer som är fastställda i gällande Handbok för förskrivning av personliga hjälpmedel 
Målet är ett funktionellt  sortiment som uppfyller vårdgivarnas krav på funktion, kvalitet, miljö och ekonomi. Styrgrupper inom koncerninköp
anger ramar.

Produktteamet består av produktkonsulenter, inköpskoordinator samt pris- och statistikansvarig.

Dina synpunkter är viktiga för oss i arbetet att utveckla vårt sortiment.

Synpunkter på Hjälpmedelscentralens sortiment

Servicechef Veronica Sjöling
veronica.sjoling@vgregion.se
Tel: 070- 082 56 38

Produktkonsulenter
Caroline Nicklason
caroline.nicklason@vgregion.se 
Ansvarsområde: manuella rullstolar, bälten och selar.
 
Hanna Larsson 
hanna.larsson@vgregion.se
Ansvarsområde: kommunikation, kognition, ep-larm, griptänger och strumppådragare, modulära sittsystem, huvudstöd, antidecubitusmadrasser och positioneringskuddar.

Marie Backlund 
marie.backlund@vgregion.se
Ansvarsområde: elrullstolar, drivaggregat, hygienhjälpmedel och toaletthjälpmedel.

Maria Knutsson 
maria.knutsson@vgregion.se
Ansvarsområde: gång, sängar, sänglyftar, sängryggstöd, ståhjälpmedel, träningshjälpmedel och överflyttning och förhöjningsben.

Katarina Banck 
katarina.banck@vgregion.se
Ansvarsområde: lyftar, ramper, sulky, sittdynor och ryggdynor, arbetsstolar och speciella sittmöbler.

Josefine Lingvall
josefine.lingvall@vgregion.se
Ansvarsområde: inhalatorer, ventilatorer, CPAP, sugpumpar, flödesmätare hostmaskiner och respiration/cirkulation.

Charlotta Andersson
charlotta.a.andersson@vgregion.se
Ansvarsområde: värmeprodukter, stimulatorer för smärtlindring (TENS) och perineum, kompression, apnélarm, pulsoximetrar och UVB- ljuslampor.

Caroline Bylin
caroline.bylin@vgregion.se
Ansvarsområde: syrgas, infusion-, smärt- och nutritionspumpar, luftrenare, digitala blodtrycksmätare och vågar med egenmonitorering och droppställningar.

Inköpskoordinator
Amelie Pettersson
amelie.pettersson@vgregion.se 

Pris- och statistikansvarig
Sören Johansson
soren.p.johansson@vgregion.se

 


Senast uppdaterad: 2022-12-28 08:48